První veřejná verze Windows 9 se objeví 30. září

    http://cdn1.valuewalk.com/wp-content/uploads/2014/01/Windows-9.jpgPráce na novém operačním systému od Microsoftu pokročily natolik kupředu, že firma uvolní první testovací verzi pro veřejnost už na konci letošního září.
    Šéf Microsoftu Satya Nadela uvádí novinky Windows na vývojářské akci Build 2014 Další 3 fotografie v galerii

    Šéf Microsoftu Satya Nadela uvádí novinky Windows na vývojářské akci Build 2014 | foto: Microsoft, Technet.cz

    Potvrdily se tak předchozí informace Mary Jo Foleyové ze serveru ZDNet, která minulý týden tvrdila že se softwarový gigant chystá uvést preview verzi Windows 9 ke konci září.

    Konkrétní datum 30. září uvedl server The Verge, který cituje nejmenované zdroje s tím, že se tato událost může jen krátce zpozdit.
    Halo: Spartan Assault

    Planetu Threshold znají hráči prvního dílu série Halo.

    Relativně brzké uvedení testovací verze by mohlo znamenat, že Windows s kódovým označením Threshold budou opravdu hotová již na jaře následujícího roku. Mohla by to však být pouze tzv. consumer preview verze, a firma by tak nakonec dodržela předchozí tradici, kdy finální verzi dává výrobcům během léta a oficiálně ji uvádí v říjnu.

    I když nyní označujeme nová Windows číslovkou 9, konečný název může být zcela jiný. Zvláště pokud firma udělá z Windows průběžně aktualizovaný a vylepšovaný systém, kde v podstatě nebudou zásadní hranice, v jejichž rámci by se systém najednou zcela měnil.
    Nové Start menu a konec Charm baru

    Připomeňme si, co se od nových Windows očekává. Mají usnadnit práci uživatelům s myší a klávesnicí, ale na druhou stranu neomezovat dotykové ovládání. Důvod je jasný: přesvědčit uživatele starších Windows k přechodu na nejnovější verzi. To se zatím u Windows 8.1 zase až tak nedaří.
    Připravované Startovací tlačítko s menu, které se možná do Windows vrátí v...

    Připravované Startovací tlačítko s menu, které se možná do Windows vrátí v některé z dalších generací tohoto operačního systému.

    I proto budou mít připravovaná Windows startovací menu, které si bude moci uživatel poskládat podle svého gusta.

    Také by mělo fungovat spouštění aplikací z nového grafického rozhraní (Metro) na klasické pracovní ploše. Spuštěné aplikace pro nové rozhraní budou mít vlastní zástupce na systémové liště, a při práci na ploše tak o nich uživatel bude mít přehled. To vše již Microsoft ukázal na dubnové vývojářské konferenci.
    Hlavní "kouzelný" panel, který je společný všem aplikacím v rozhraní Metro.

    Hlavní "kouzelný" panel (Charm bar), který je společný všem aplikacím v rozhraní Metro. Slouží k rychlému přístupu k základní nabídce.

    Na druhou stranu má zmizet boční vysouvací panel, tzv. „Charm bar,“ který byl univerzální pro vyhledávání, sdílení, přepínání a další funkce. Nově musí vývojáři jeho funkce zabudovat přímo do aplikací.

    Spekuluje se také o příchodu hlasové asistentky Cortana, byť není jisté, co v plnohodnotných Windows nabídne navíc oproti svému působení v mobilních Windows Phone. Stejně jako v telefonech asi bude umět vyhledávat, obsluhovat základní aplikace (vkládat poznámky do kalendáře) a zapisovat diktovaný text. Bude se sama učit zájmy a návyky uživatele a přizpůsobovat se jim.

    Zdroj: http://technet.idnes.cz/windows-9-v-zari-0iu-/software.aspx?c=A140822_09...

Tags: